Kokoreç Nasıl Pişirilir

KOKOREÇ ŞU ŞEKİLDE PİŞİRİLİR

İŞLETMELERDE

Kokoreç özel yapım olarak imal edilmiş ocaklarda, tezgahlarda meşe veya sıkıştırılmış kömür ile pişirilir. Hakiki kuzu kokoreç 1-2 saat ateşte belli bir mesafe aralığında pişirilip daha sonra dinlendirilmelidir. Dinlendirilen kokoreç daha sonra servis edilmek istenen ebat ve gramajlarda doğranmalıdır. İşletmelerde yeterli ekipman olması sebebiyle daha büyük ebatlarda kesilebilir ve pişirilebilir. Ocakta doğru pişirilmiş tam pişmiş kokoreç tavada fazla tutulmamalıdır. Sadece iç kısımlarının isteğe bağlı olarak 1 dk mühürlenmesi yeterlidir. Pişirme işleminin sonuna gelindiğinde, isteğe bağlı olarak biber ve domates eklenmelidir. Tavsiyemiz, biberi kokoreç ile harmanladıktan sonra en son dokunuşta küçük parçalar halinde doğranmış domatesleri ekleyip süreyi kısa tutarak domateslerin diri kalmasını sağlamanızdır. Domatesi pişmiş sevmeyenler ise kokoreç piştikten sonra servis edilirken söğüş olarak soğuk şekilde ekmek içine koyabillir.

EVLERDE

Tavada; Temin edilen kokoreç, önce bir miktar çözülmelidir, %50 çözülmesi çiğ kokoreçin pişirilmesi için yeterlidir. Bıçak ile ufak parçalara bölünüp tavada pişilir ilk saldığı su dökülür ve pişirilmeye devam edilir. Çok aşırı pişirilir ise sertleşecektir. Tavada çok uzun süre ateşte kalır ise küçülecektir. Kokoreçi kömür ateşinde yapmak asıl lezzetini ortaya çıkaracaktır. İsteğe bağlı olarak tuz, Pul biber, Kırmızı toz biber, kimyon ve kekik ile servis edilebilmesini öneriyoruz.

Fırında; Temin edilen kokoreç, önce bir miktar çözülmelidir, %50 çözülmesi çiğ kokoreçin pişirilmesi için yeterlidir.200 derece 5 dakika fırın ısıtılmalıdır. Kokoreç parçalanmadan bütün şekilde fırın içerisinde fırın teline konmalıdır. Altındaki hazneye çok az su eklenebilir.30dk-45 dk aralığında pişirilmelidir.(Vermiş olduğumuz süreler optimum sürelerdir damak zevkinize göre değişkenlik gösterebilirsiniz) Pişirme işlemi tamamlanan kokoreç fırından alınır ve dinlendirilir. Akabinde istenilen ebatlara bölünerek doğranır. Doğranmış kokoreç isteğe bağlı 2-4 dakika aralığında tavada da biber domates ile harmanlanıp servis edilebilir.

Mangalda; Bir kaç saat önceden çıkardığınız çözülmüş kokoreçi iyice yanmış bir mangalda; ister şişlere takarak, isterse tel içine koyarak minimum 1 ile 1.5 saat arasında her tarafını pişirmeniz gerekmekte.

Ülkemizde insanlarımızın severek tükettiği kokoreç genel olarak satış yerlerinde tüketmektedir. Bu mekanlarda özel yapım olarak imal edilmiş ocaklarda kokoreçler pişirilir. Fakat Özgün Kokoreç olarak bu eşsiz lezzeti evde tüketmenin, hazırlamanın da mümkün olduğunu göstermekteyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: , , , , ,

Call Now Button