Uykuluk Nedir ?

Ülkemizde sevilerek tüketilen ve hazırlanması oldukça zahmetli olan uykuluk bir tür sakatat çeşidi olmaktadır. Lezzet olarak kokorece benzeyen bu lezzetli yiyecek senenin belirli aylarında tüketildiğinde çok daha iyi olmaktadır. Bu ayların mart, nisan ve mayıs olduğunu ifade edebiliriz. Bu yiyecek özellikle İstanbul Sütlüce semti ile ünlenen bu eşsiz yiyecek hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Uykuluğu Nasıl Hazırlıyoruz ?

Bu lezzetli yiyecek çok fazla kişi tarafından bilinmese de sevenleri de oldukça fazladır. Süt kuzulardan çıkan uykuluk hayvanların göğüs kafesinin üst kısmından çıkarılmaktadır. Uykuluk denen kısım hayvanın göğüs kafesinin üst kısmında bulunan timus ve pankreas bölgelerindeki bazı salgı bezlerinden oluşur.  Danadan da yapılsa da daha çok süt kuzular tercih edilmektedir. 3 ayrı uykuluk vardır ve bunların pişirilme çeşitleri de birbirlerinden farklı olmaktadır. Bunlardan detaylı bir şekilde bahsetmek istiyoruz. Şöyle ki;

  • Gerdan uykuluk; süt kuzu döneminde gelişen bu uykuluk harlı mangal ateşinde hazırlanmaktadır. Yağlı bir yapısı olduğu için sürekli çevrilerek değiştirilmesi gerekir. Pişer pişmez yenmesi gerekir.
  • Fındık uykuluğu;kolesterol açısından en yüksek olan uykuluktur. Oldukça uzun ömürlüdür ve neredeyse her mevsim bulunabilir. Hazırlanırken öncelikle suda haşlanmakta ve sonrasında yine harlı mangal ateşinde pişirilir.
  • Ciğer uykuluğu; oldukça özel bir uykuluktur ve taze şekilde tüketilmesi gerekir. Hayvan kesildiğinde hemen alınmalı ve pişirilmelidir. Ayrıca pişirirken de çok dikkatli olmanız gerektiğini ifade edebiliriz. Hafif ateşte yavaş yavaş pişmesi gerekir.

Uykuluğun Servis Edilişi

Uykuluk kişilerin arzusuna göre istenilen şekilde servis edilebilir. Özellikle kekik ve pul biber ile servis edilebilir. İki baharatta oldukça yakışmaktadır. Yine istediğiniz baharatları kullanabilir ve yanında ayrıca istediğiniz garnitürler ile tüketebilirsiniz. Eğer tavada yapmak isterseniz de yine yaparken içine istediğiniz baharatları ve garnitürleri ekleyebilirsiniz.

Yöresel Tercihler

Uykuluk genel olarak her yörede ve bilinene her yerde aynı şekilde tüketilmektedir. Ürün tavada veya ızgarada yapılmaktadır. Zaten ülkemizin her bölgesinde yaygın olarak bilinen popüler bir ürün değildir. Özellikle İstanbul’un Sütlüce semtinde bilinmektedir. Farklı ülkelerde belki daha farklı pişirilebilir ve tüketilebilir. Ülkemizde genel olarak uykuluk ızgara veya tavada yapılarak tüketilmektedir. Yaygın olmayan ancak oldukça lezzetli olan bir sakatat türü olmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: , , ,

Call Now Button