Köftenin Tarihçesi

Köftenin Kökeni Orta Asya ve Mezopotamya olarak kabul edilir. Birçok yazıt ve kitabede ezik et anlamına gelen `kuffette` diye söz edilir. Dünyanın hemen hemen her mutfağında önemli bir yere sahip olan köftenin dünyaya bu coğrafyadan yayıldığı kabul edilir. Bunun en önemli kanıtı ise, birçok dilde köfteyi anlatan bir karşılık bulunmaması ve köfteden sadece et topu (meat balls) olarak söz etmesidir.

KÖFTE-EKMEK ’ in DOĞUŞU

Anadolu kadınları ezdikleri ete soğan, ekmek, baharat ve bazı bitkiler katarak kolayca pişirilen köfteyi ortaya çıkardılar. Köfteyi köy ekmeğinin kabuk kısmına sararak, ailelerine ya da misafirlerine ikram ettikleri kaynaklarda göze çarpmaktadır. Zamanla bu kültür o dönemin lokantası olarak bilinen ’cefa’larda da mönü olarak sunulmaya başlandı. Bugünkü manada bilinen köfte ekmek ise ilk olarak 1726 İstanbul da soğan, acıko ve pişmiş biber ile satılan ekmek arası yiyecek olarak karşımıza çıkıyor. İlk hamburgerin doğuşu da, bir Türk gezgini olan Necip Çelebi’nin İspanyollarla birlikte Amerika`ya düzenlenen bir seferde ortaya çıkmıştır. Necip Çelebi nin hazırlamış olduğu köftenin kıta halkına çok ilginç gelen bir yemek olduğu kaynaklarda yazılıdır. Zaten bugün dünyanın en çok tüketilen köftesi olan hamburger sandviç e uygun köfte demektir ‘’.

 %100 dana etinden üretilen köftelerimiz ;

Ustamız özel ve sağlıklı baharatlar ile hazırlamaktadır. Köftelerimiz, mangalda veya tavada çıkardığı koku ve ses ile eşsiz lezzeti ayrı bir keyif oluşturmaktadır. Bu sebeple köftemizin tadına bakanlar tarafından keyifle tüketilmektedir. Eşsiz koku ve lezzeti sebebiyle mangalda yoğun tüketilmektedir. Ebeveynlerin çocuklarına gönül rahatlığı ile tükettiğini değerli müşterilerimizden görmekteyiz. Ayrıca köftemizi fırında veya tavada da özel hazırlanmış soslarla ve sebzelerle pişirebilir, afiyetle tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: , ,

Call Now Button