istanbul usulü kokoreç

Toptan Kokoreç

Toptan Kokoreç

İstanbul Usulü Kokoreç

İstanbul Usulü Kokoreç hazırlanış bakımından İzmir usulü kokoreç olarak anılan hemen her yerde bulunabilen kokoreçle büyük benzerlik gösterir. İnternette İstanbul usulü kokoreç fiyatı sebebiyle büyükbaş hayvanların bağırsaklarından yapılıyor gibi yorumlar olsa da bunlar büyük ölçekte gerçeklikten uzak iddialardır. Kaliteli bir kokoreç yapmak için süt kuzusu bağırsağından başka bir malzeme kullanılmaz. Diğer hayvanların bağırsakları ateşle buluştukları zaman süt kuzusunun verdiği iştah kabartan kokuyu veremezler. Bundan dolayı kokorecin kokusundan ne kadar kaliteli bir kokoreç olduğunu anlayabilirsiniz.

İstanbul usulü kokoreç tarifi

özel bir malzeme ihtiva etmez. Süt kuzusu bağırsakları bir şişe aralarına yağ parçaları da konularak sarılırlar. Bu şekilde müşterilerimizin ocak üzerinde gördüğü kokoreçler elde edilir. Ateşe en yakın olan kokoreç başta olmak üzere, bütün kokoreçler askıya konulduğu andan itibaren pişmeye başlar ve müşteriler sipariş verdikleri zaman hemen kesilip servis edilebilir. Ustalarımız müşterilerden sipariş aldıktan sonra ilk olarak ekmekleri hazırlarlar ve ocağın üzerine koyarlar. Kokoreçler kesilirken bu ekmekler hem kızarır hem de tazelenirler.

İstanbul usulü ve İzmir usulü Kokoreç Arasındaki Farklar

İstanbul usulü kokoreç nasıl yapılır?” ve “farkı ne?” sorularını soranlar için cevap bu noktada geliyor. İstanbul usulü kokoreç yapımı sırasında kesilen kokoreç parçaları müşterinin istediği baharatlar ve garnitürlerle beraber kıyılıp karıştırıldıktan sonra, kısa bir süre saç üzerinde tekrar pişirilir. Bu ikinci pişirme kokorecin iyi pişmesini ve çıtır çıtır olmasını sağlar. İzmir usülü kokoreçte kıyma kısmı kısa kesilir ve tekrar pişirilmez. Bundan dolayı kokoreç parçaları büyük kalır ve içlerinin çiğ olma ihtimali yüksektir. Ekmek, sac üzerindeki kokorecin üzerine bastırılarak yağının alınması sağlanır. Kokoreç ekmeğin içine konurken isteğe bağlı olarak aşağıdaki garnitürler de eklenir;

  • Domates,
  • Biber
  • Turşu

İstanbul usülü kokoreci ülkemizin diğer bölgelerinden ayıran özellikleri bunlardır. Daha sıkı doğranması ve baharatların da kokoreçle beraber tekrar pişmesi sebebiyle baharatların tadı ete daha iyi işler ve pişkinliği daha yüksektir. Domates tadın yumuşamasını ve çok acıyla sevenlerin ağızlarının daha az yanmasına yardımcı olur.

İstanbul usulü kokoreç resimleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: , , ,

Call Now Button